What is Death? Cameroon's flourishing Islam, exemplary Muslims Islamophobic incidents sweep the UK France should 'allow headscarves, Arabic in schools' Serbian musician Rajinatovic finds the answers in Islam Islam and knowledge What is the purpose of fasting in Ramadan? Islam forbids violent rebellion against an unjust Muslim ruler Egyptian billionaire Sawiris to invest "like never before" The Message Israel should back a Palestinian state Art of water marbling training for 16 Europeans

Risale-i Nur imanın bu asırdaki mutlak zaferidir

İslam dünyasının tanınmış düşünür ve yazarlarından Meryem Cemile vefat etti. Pakistanlı İslam alimi Ebul Ala Mevdudi ile tanıştıktan sonra Müslüman olan ve Margaret Marcus adını Meryem Cemile olarak değiştiren Yahudi kökenli gazeteci-yazar Cemile, ikamet ettiği Pakistan'ın Lahor kentindeki evinde 91 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Meryem Cemile, 1970′li yıllarda Nur-The Light dergisinde yayınlanan yazılarında Risale-i Nur için "İmanın bu asırdaki mutlak zaferidir” derken, "Bugün Türkiye′de iman ve İslam namına ne yaşıyorsa, bunun, Bediüzzaman′ın yorulmak bilmez fedakârane gayretlerinin neticesi olduğunu söylemek mübalağa değildir. Onun hizmet metodu namüsait şartlarda da gelişebilme kabiliyetine sahip olduğunu ispatlamıştır” yorumu yapmıştı.
 
KİMDİR?

Önemli İslami şahsiyetlerle iletişim kuran gazeteci-yazar Cemile'nin hayatının dönüm noktası Pakistanlı İslam Alimi Mevdudi ile tanışması oldu. Cemile'nin Mevdudi ile mektuplaşması yaklaşık 3 sene sürdü. 1961 yılında New York'taki Brooklyn Camii'nde Müslüman oldu ve Margaret Marcus olan adını Meryem Cemile olarak değiştirdi. Müslüman olduktan sonra ABD'de birçok zorlukla karşılaşan Cemile, Mevdudi'nin teklifi üzerine 1962'de Pakistan'a gitti.

Pakistan'da iki yıl Mevdudi'nin evinde kalan Cemile, daha sonra evlendi ve 4 çocuk sahibi oldu. Meryem Cemile, Pakistan'ın Lahor kentine gittikten sonra bir daha ABD'ye dönmedi. Filistinli mülteci Ahmed Halil'in hikayesini anlattığı ilk kitabını 17 yaşında kaleme alan Cemile'nin toplam 17 kitabı ve 70'in üzerinde kitapçığı bulunuyor. Cemile'nin 'Kendini Mahkum eden Batı', 'İslam ve Çağdaş Öncüleri', 'Mevdudi ile Mektuplaşmalar', 'Oryantalizm', 'Batı Uygarlığı ve İnsan' isimli eserleri Türkçe'ye çevrildi.

Yeni Şafak-Yeni Asya

2012-11-06 02:42:39
  • Ziyaret: 30492
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0