What is Death? Cameroon's flourishing Islam, exemplary Muslims Islamophobic incidents sweep the UK France should 'allow headscarves, Arabic in schools' Serbian musician Rajinatovic finds the answers in Islam Islam and knowledge What is the purpose of fasting in Ramadan? Islam forbids violent rebellion against an unjust Muslim ruler Egyptian billionaire Sawiris to invest "like never before" The Message Israel should back a Palestinian state Art of water marbling training for 16 Europeans

Bu ilimizde kanser riski var!

Isparta İl Genel Meclisi'nin kanser raporu, zirai ilaç ve gübre kullanımı nedeniyle toksik madde biriken Eğirdir Gölü'nün insan sağlığını tehdit ettiğini ortaya koydu. Hava kirliliği, sentetik çim sahaları, asfalt gibi faktörler de kansere davetiye çıkarıyor.

İl Genel Meclisi, ortak komisyonları Isparta'nın kanser raporunu hazırladı. Meclis geçtiğimiz ay genel görüşme yaparak, ağır sanayi olmayan Isparta'da kanser vakaların çok olmasının nedenlerinin araştırılarak önlem alınması konusunda uzmanların görüşlerini dinledi. Uzmanların verdiği bilgiler doğrultusunda hazırlanan raporu İl Genel Meclisi Üyesi Fevzi Özdemir açıkladı. Raporda, Isparta'yı kanser açısından tehdit eden en önemli unsurun içme suyu kaynağı Eğirdir Gölü'nün etrafında yapılan tarım nedeniyle gölde biriken ağır metaller gösterildi.

TARIM İLACI AZALTILMALI

Zirai mücadele ilaçları ve kimyasal gübrelerin tehdidi altındaki Eğirdir Gölü'nde kısa zamanda radikal kararlar alınmazsa göl suyunun içme suyu olarak kullanımı imkansız hale geleceğine vurgu yapan Özdemir, 'Pestisitlerin(zirai mücadele ilaçları) kanserojen, mutojen, alerjen ve teratojen etkilerinin olduğu bilinmektedir. Pestisitler ayrıca kadın ve erkek üreme sisteminde sorunlar yaratmakta, büyüme ve gelişmeye olumsuz etkiler yapmaktadır. Arseniğin ise kanser riskinin (deri, akciğer ve akyuvar) yanı sıra mide sorunları, kadınlarda kısırlık ve düşük ve sinir sistemine olumsuz etkileri bilinmektedir.Üretici kendi ürününe kimyasal ilacı atıyor ama kendisi yemiyor, kimyasal ilacı görmediğimiz müddetçe kanser olaylarının çok daha vahim sonuçlar doğuracağını biliyoruz. Tarımsal üretimde kimyasal ilaç kullanımının azaltılmasının ivedilikle uygulanmasını talep ediyoruz. Eğirdir Gölü çevresinde tarımsal faaliyetlerin kısıtlandığı alanlarda, iyi tarım uygulamaları ve organik tarım uygulamasına geçen çiftçilere destek sağlanmasını da ayrıca önemli buluyoruz' diye konuştu.

HAZIR GIDALAR, HAVA KİRLİLİĞİ...

Isparta'da kanser kayıt işlemlerine göre, 2009'da 550, 2010'da 402, 2011'de 438 2012 yılının ilk 6 ayında 265 kanser vakası görüldüğüne dikkat çeken Özdemir, 'Hazır gıdalar, ağrı kesiciler, hava kirliliği, halk bilinci önemli, kalitesiz kömür, inanılmaz artış sebebi Partikül madde, karbon dioksit, formaldehit, bunlar havada uçuşan ve yere çöken zehirler olup, hava kirliliği bu şekilde devam ederse kanser vakaları daha da çoğalacaktır. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünün bu alanda yaptırım ve kontrollerinin önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır' dedi.

Yeni Şafak

2012-11-06 02:28:27
  • Ziyaret: 27570
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0